Psychiatrická nemocnice Jihlava

Certifikát  Certifikát  

Společenské a kulturní akce


Související obsah

19. únor 2020 - Gueréza běloramenná

Přestože v současné době je karanténa kvůli chřipkové epidemii v Kraji Vysočina a naše nemocnice nemá povoleny návštěvy, doběhla až k nám do areálu nezvyklá návštěva: guaréza běloramenná. Tato opice byla zahlédnuta poblíž budovy závislostí, jak na ní upozornili pacienti. Ihned byla informována jihlavská zoo, aby si svou opici vyzvedli a lépe hlídali. Odchyt proběhl úspěšně a dotyčná byla pod vlivem sedativ umístěna zpět do své klece v zoo. 

https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/zoo-jihlava-opice-zvire-utek-vysocina.A200219_164407_jihlava-zpravy_mv

26. listopad 2019 - Vánoční koleda

Tradiční výstava výtvarných prací pacientů, personálu a přátel PNJ.
Slavnostní vernisáž v Klubu pacientů v 26.11.2019 v 15hod.
Výstava potrvá do konce ledna 2020.

30. říjen 2019 - Drakiáda

I za slabého větru létali opět draci nad Kopečkem......


  

26. březen 2019 - Zpívánky na Kopečku

Opět jsme si zazpívali na velké akci Zpívánky na Kopečku, tentokráte s písničkami pánů Svěráka a Uhlíře. V odpoledních hodinách si za námi přijeli zazpívat ty to slavné písničky i hosté s vlastní produkcí (i divadelním ztvárněním). Děkujeme souboru Studánka, organizaci VOR a jejich sboru zpěvaček, souboru ADAPTA (Charita Jihlava), soubor Raraši (ZŠ speciální a praktická Březinova), dětem z MŠ Pastelka z Riegrovy ulice....a všem odvážným lidem, kteří se nestyděli a ukázali své pěvecké kvality. Skoro dvouhodinový pořad pobavil, zazpívali jsme si i zasmáli se a udělali tak hezké odpoledne všem, kteří do sálu dorazili. Nejen "Dělání dělání je lék" ale i humor, nadsázka a zpěv nám pomáhá léčit. 

Česká televize uvedla dokument o spolupráci a přátelství pánů Svěráka a Uhlíře, zařadila do něj i náš divadelní soubor Studánka s ukázkou jejich operky Karkulka. www.ceskatelevize.cz/porady/11823862704-sverak-a-uhlir-padesat-let-spolu/  

  

                 

22. listopad 2018 - 20 let výročí Divadlo-Arte-Keramika


V odpoledních hodinách začala dvacetiletá retrospektiva našich kreativních terapií v PNJ.
Zavzpomínali jsme u promítání v Divadle na Kopečku, na jednotlivá představení, která tu vznikala s zakladatelkou souboru Studánka paní Hanou Červinkovou (došlo i k telefonickému online spojení na Šumavu, kde ona v součastnosti žije). A vzpomněli si na všechny členy souboru, kteří prošli svou hereckou průpravou v těchto prostorách. Zároveň jsme viděli pod vedením souboru paní Dany Holíkové představení operetky Červená Karkulka. 
Výstava v prostorách DnK evokovala činnost Arteterapie, v průběhu let a průřezem tvorby pacientů, a dále následovala prohlídka prostor Arteterapie, ateliéru vedeném Mgr.L.Štěpánkem, s výkladem a ukázkou tvorby.

Od 17hod jsme se pak všichni hosté i zaměstnanci sešli na vernisáži Keramické dílny v prostorách Klubu pacientů, po proslovu vedoucí psychokeramiky a zakladatelky keramické dílny paní Jiřišťové začalo vzpomínání a přijemné posezení. Děkujeme za hudební doprovod jihlavskému Bee Bandu. Děkujeme za přijemné odpoledne a podvečer všem, kteří nám pomohli zvládnout tuto akci a mohli jsme tak zavzpomínat na těch 20let terapií, které si naši pacienti tolik oblíbili a někteří se i rádi za námi vracejí.

19. října 2018 - Mezinárodní seminář historiků a psychiatrů „Ústavní zařízení pro duševně choré v historických zemích koruny české 1918-1938“

V prostorách Klubu pacientů se konala část mezinárodního setkání odborníků zabývajících se historií a zároveň léčbou duševně nemocných na území dnešní České republiky. Iniciativa ze strany MUDr. M.Nováka z Psychiatrické nemocnice Kosmonosy a Mgr. Michala Šimůnka, PhD., historika z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, se setkala s vřelou odezvou z naší strany PNJ. Paní ředitelka prim. MUDr. Drlíková a zástupci lékařů se dozvěděli zajímavosti ale i zamlčované události z historie jako byl např. přesun pacientů v rámci protektorátu a Sudet. Informovali jsme historiky z německé a rakouské strany o válečném využití celého psychiatrického areálu a budov pro potřeby německé policie.

Naši hosté si pak prohlédli zrekonstruované pavilony PNJ a zajímali se ještě o válečné pozůstatky v areálu, kamenné střílny.

 

Děkujeme hostům:

Dr. phil. Dietmar Schulze, historik, spolupracovník Ústavu pro dějiny medicíny a lékařské etiky (Charité, Berlín)

Mag. Ulrich Rottleb, historik, Univerzita Lipsko

Mag. Peter Eigelsberger, historik, vedoucí Dokumentationsstelle Schloss Hartheim/Rakousko

Dr. phil. Boris Böhm, historik, vedoucí Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein/Sasko

Dr. med. Rudolf W. Lehle, neurolog a psychiatr, donedávna ředitel nemocnice v Hochweitzschen/Sasko

PhDr. Renata Pisková, Okresní archiv Jihlava

11.10. 2018 - retropochod

Ve čtvrtek se uskutečnil po mnoha letech opět společný pochod, tentokráte PNJ - Puklice. Cesta 6,5km přes Kosov se nám trochu protáhla, někdo brzy odpadl, nejspíš kvůli silnému jižnímu větru, někdo se naopak přidal s vidinou vzájemnosti a pohody. Za Kosovem nás právě čekalo příjemné povzbuzení a připomenutí tohoto výročí 100let vzniku republiky. Děkujeme prim. MUDr. Bartesové za příkladnou pohostinost a s její pomocí jsme i došli do vzdáleného cíle. Přejeme kolegyni i nadále tolik sil při plánování dalších takovýchto akcí.
 

26. červen 2018 Oslava 20. výročí VOR z.ú.

Oslavili jsme 20 let od založení organizace VOR (Vzájemnost - Opora – Radost). Zástupci psychiatrické nemocnice a zároveň zakladatelé byli pozváni do Komenského ulice, kde organizace od roku 2007 sídlí a nabízí služby klientům s duševním onemocněním. Dvůr s zahradou se zaplnil uživateli služeb, zástupci radnice, hosty z dalších spřátelených organizací a samozřejmě i zástupců PNJ (lékaři, psychologové, staniční sestry,…).
​ Slavnostní přivítání měl Mgr. Štastný a ředitelka VORu Ing. Kantorová. Na založení organizace toho typu zavzpomínala i spoluzakladatelka prim. MUDr. Drlíková a popřála další roky v rozvoji těchto služeb a zkvalitňování psychiatrické péče.
 Náhlá bouřka a kroupy zahnaly všechny hosty dovnitř a zábava, hudba, krájení dortu i navazování dalších kontaktů mohlo pokračovat.
Přejeme další desítky let v bohaté činnosti a pokračování vzájemné spolupráce.

20. červen 2018 - Čáp

Tuto středu poprvé zavítal na komín kotelny PNJ čapí pár. Obhlížel okolí a kovovou konstrukci, zda bude dostatečně vhodná, aby se snad příští rok hodila na založení nového hnízda. My v to samozřejmě doufáme. 28. června se čáp vrátil a znovu zkoušel, zda je náš komín opravdu dobrý typ pro bydlení.

19. červen 2018 - Módní přehlídka „Letem světem“

V odpoledních hodinách za účasti pacientů i zaměstnanců v řadách publika se uskutečnila 3. módní přehlídka, letos „Letem světem“. Prostory předváděcího mola u příletové haly Divadla na Kopečku zaplnily delegace z jednotlivých oddělení, také mnoho klientů Denního a týdenního stacionáře Jihlava a taneční skupina 6Tet z Vysokých Studnic. Každá delegace předváděla módní kreace jednotlivých zemí a světadílů, sami si šili a líčili se. Ostych šel stranou a zábava byla v plném proudu. Zvládli jsme to na jedničku! Všichni zúčastnění si to užili a odcházeli s úsměvem.

 

7. červen 2018 - PhDr.Šedová

Dnes slavnostně zakončila takřka celoživotní pracovní kariéru PhDr. Šedová, dlouhodobě v roli vedoucího psychologa léčebny/nemocnice. Nostalgicky, ale s úsměvem jsme strávili tento den, ale zítra ona již bude se svými vnoučaty a my půjdeme opět do práce.
Ať se ti Jarko stále dobře daří a přijeď se za námi podívat, děkujeme.

   

31. květen 2018 - PN Červený Dvůr

Podnikli jsme na pracovně-společenskou cestu do psychiatrické léčebny pro závislosti Červený Dvůr na jihu Čech.
Účastníci zájezdu z řad zdravotnického, terapeutického i technického personálu se mohli seznámit s léčbou závislostí na 3 uzavřených odděleních (2x mužské, 1x ženské /i matky s dětmi/) a na otevřeném koedukovaném oddělení 3D. Viděli jsme krásně zrenovované prostředí bývalého letního zámku Schwarzenberků, uvedeného v moderní praxi současného zdravotnictví. Zajímavostí zdejšího zařízení je, že na každého pacienta připadá takřka jeden hektar zámeckého parku (117ha). Děkujeme panu řediteli Červeného Dvora prim. MUDr. Dvořáčkovi za vzorové průvodcování a osobní kontakt.
https://cervenydvur.cz/?page_id=9

 

     

​  

16. květen 2018 - vernisáž Klub pacientů

Vernisáž v Klubu pacientů slavnostně uvítala autorskou výstavu plakátových obrazů Ladislava Píši a básní Hany Loskotové. Výstava probíhá ve spolupráci s FOKUS Tábor z.s. od května do září 2018.

6. duben 2018 - vernisáž DnK

Divadlo na Kopečku otevřelo vernisáž obrazů Libora Obršlika a polygonů Marka Obršlika (otec a syn). Výstava je prodejní, potrvá do konce června. Je možno si ji prohlédnout i po domluvě s paní Holíkovou kl.232

 

22. únor 2018 - OGV vernisáž M.Schmidtová Čermáková

Oblastní galerie Vysočiny přinesla ucelený pohled na dosud skryté dílo Milady Schmidtové Čermákové (1922-2015).
Autorka vystudovala Baťovu obchodní akademii ve Zlíně, kde se počátkem čtyřicátých let minulého století sblížila s některými studenty a profesory Zlínské školy umění. Silný vliv měl na ni také pobyt v Paříži, kde se seznámila s osobou a dílem Picassovým. Její raná tvorba byla ovlivněna modernou, věnovala se figurální malbě, portrétům i krajinomalbě. Výstava je její první retrospektivou. Jde o zásadní příspěvek k poznání projevů českého umění po druhé světové válce a šíře proudu Nové figurace. Ještě za jejího života jsme v rámci Týdne duševního zdraví v roce 2011 uspořádali její výstavu kreseb v kavárně Divadla na Kopečku PNJ. Výstava OGV trvala do 13.5 2018. 

11. listopad 2017 - pietní akt PN Kosmonosy

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy uspořádala setkání historiků, zástupců psychiatrie a pozůstalých po pacientech z období 2.světové války. V tomto období docházelo k „divokým“ přesunům pacientů (například i z jihlavského zemského chorobince), třídění pacientů dle víry a národnosti a tím pádem i k odsouzení k smrti. Někteří skončili v koncentračních táborech, někteří umírali na špatné hygienické podmínky a podvýživu ještě v období po válce. K tomuto připomenutí byly položeny květiny na tamním hřbitově, který byl pietně upraven a konala se zádušní mše v kostele v Kosmonosích. Za jihlavskou psychiatrickou nemocnici se setkání zúčastnila paní ředitelka prim. MUDr. Drlíková, prim. MUDr. Toufarová, Mgr.Štěpánek. http://www.plkosmonosy.cz/historie.html

  

22. září 2017 - "M.A.S.H. 070"

Psychiatrická nemocnice Jihlava oslavila v prostorách před Divadlem na Kopečku 115 let výročí založení psychiatrické péče v Jihlavě. V rámci odpolední akce ve stylu vojenské přehlídky M.A.S.H. 070 bylo možno vidět hasičskou techniku, přílet helikoptéry MV, spoustu vojenských kostýmů a rekvizit a také přehlídku vojenských terénních vozů. Poděkování patří Hasičskému záchrannému sboru Ministerstva vnitra, veteránům vojenské techniky Třebíč, paní ředitelce MUDr.Drlíkové a všem zaměstnancům, kteří se pečlivě podíleli na přípravě a happeningu toho to významného data. Je vidět, že za dobrým nápadem se dá v našem pracovním kolektivu pevně táhnout za jeden provaz!

odkazy na net


https://ona.idnes.cz/schizofrenie-priznaky-a-lecba-dk1-/zdravi.aspx?c=A181008_092044_zdravi_pet

https://www.novinky.cz/domaci/426852-psychiatrie-uz-neni-tabu-leci-se-tak-pres-650-tisic-cechu.html

https://zpravy.idnes.cz/rozhovor-psychiatr-martin-anders-reforma-psychiatricke-pece-centra-dusevniho-zdravi-g4x-/domaci.aspx?c=A170811_115549_domaci_ale

​https://www.megaknihy.cz/romany-beletrie/160499-ve-stinech-za-zrcadlem-aneb-o-zivote-s-psychozou.html?search_pos=1


http://www.ivysehrad.cz/kniha/vsichni-zijem-blazinci-2-vydan/

Naši PARTNEŘI a spřátelené organizace

KONTAKTNÍ SPOJENÍ
Psychiatrická nemocnice Jihlava
Brněnská 455/54
586 24  Jihlava

Telefon: +420 567 552 111
E-mail: pnj@pnj.cz
Copyright © 2020 www.pnj.cz | realizace 3nicom websolutions s.r.o.